Sałata rzymska z awokado - dlaczego warto jeść awokado?

Autor 16.5.14 , , , , ,

Lubicie awokado? 
Samo w sobie może nie ma powalającego smaku, ale doskonale uzupełnia smak lekkich wiosennych sałatek.
Musi jednak być dojrzałe, kremowe w konsystencji, by można było wydobyć pełnię jego smaku.
Jest też bardzo zdrowe, zalicza się je do grona super foodów.

Dlaczego warto jeść awokado?
Maślane, gładkie awokado obfituje w substancje odżywcze – witaminę A, B complex, CEHK, kwas foliowy, magnez, miedź, żelazo, potas, wapń i wiele innych pierwiastków śladowych. Awokado dostarcza 18 aminokwasów łącznie, nie brakuje w nim także nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), a zwłaszcza kwasu linolowego, linolenowego i oleinowego, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Awokado zawiera więcej białka niż krowie mleko.

Paliwo dla mózgu:
Dr Daniel G. Amen, autor książki „Zmień swój mózg, zmień swoje życie” uważa, że awokado to najlepsze paliwo dla mózgu. A to za sprawą dużej zawartości witaminy E, która neutralizuje wolne rodniki i gromadzi białka. Dzięki czemu można zahamować utratę pamięci u osób chorych na Alzheimera. Dodatkowo zawartość folianów pomaga zapobiegać formowaniu się splątanych włókien nerwowych, co jest również istotne w prewencji Alzheimera. W awokado znajdziemy również lecytynę, która odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu systemu nerwowego.

Eliksir młodości:
Uczeni z University Michoacana de San Nicolas de Hidalgo w Morelia w Meksyku udowodnili, że w awokado znajdują się antyoksydanty o wyjątkowych właściwościach przeciwstarzeniowych. Na czym polega ta wyjątkowość? „W przeciwieństwie do np. marchewek czy pomidorów, składniki awokado zwalczające wolne rodniki potrafią dotrzeć do mitochondriów, które odpowiedzialne są za rozwój i śmierć komórek” – informuje Daily Mail. Awokado ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. Olej z nasion awokado ma właściwości regenerujące, wygładzające oraz opóźniające procesy starzenia. Dodatkowo substancje chemiczne zawarte w awokado stymulują syntezę kolagenu, a dzięki zawartości witaminy A oraz E jest wspaniałym środkiem dla skóry, zarówno kiedy go jemy na surowo, czy też sporządzamy z niego maseczki na twarz czy włosy. 

Serce jak dzwon:
Jeżeli chcesz mieć serce jak dzwon, to jedz regularnie awokado. Naturalna witamina E, tłuszcze jednonienasycone (MUFA) i kwas oleinowy zawarte w awokado wspierają pracę serca i układu sercowo-naczyniowego. Poza tym kwas foliowy, którego w awokado nie brakuje, zmniejsza ryzyko zawału i chorób serca.

Awokado kontra rak:
Awokado może odgrywać dużą rolę w procesie zahamowania rozwoju komórek nowotworowych, szczególnie w przypadku raka jamy ustnej, prostaty czy piersi. A to dzięki połączeniu witaminy C, E luteiny, oraz kwasu foliowego. Według naukowców z Ohio State University naturalne związki występujące w awokado atakują komórki nowotworowe, zostawiając w spokoju komórki zdrowe.

Awokado na zdrowe stawy:
Istnieją dowody, jakoby awokado miało korzystny wpływ na nasze stawy. W badaniu opublikowanym na łamach "The Journal of  Rheumatology" naukowcy zaobserwowali, iż awokado – za sprawą przeciwzapalnych antyoksydantów – może hamować degradację chrząstki stawowej i wzmagać jej odbudowę. 

Awokado a zły cholesterol:
Awokado nazywane jest "masłem Boga". Owszem jest tłuste i kaloryczne (100 g ma ok 220 kcal), ale są to tłuszcze "dobre" – jednonienasycone, które nasz organizm wykorzystuje do rozpuszczania witamin i minerałów. Dlatego dietetycy zalecają, by spożywać awokado w połączeniu z innymi warzywami i owocami. Poza tym awokado uważane jest za najcenniejsze źródło beta-sisterolu, który podobnie jak nienasycone kwasy tłuszczowe, obniża poziom "złego" cholesterolu (LDL). 

Awokado na dobre trawienie:
Dzięki zawartości składników odżywczych i enzymów awokado działa kojąco na wrażliwą powierzchnię żołądka. Jako bogate źródło błonnika, zmniejsza ryzyko zaparć. Według części naukowców zawiera antybiotyki roślinne i substancje o działaniu antybakteryjnym, dlatego może służyć w profilaktyce infekcji jelit.

Źródło: ekologia.pl





Sałata rzymska z awokado:

  • 5 liści sałaty rzymskiej
  • pół dojrzałego awokado
  • kilka pomidorków koktajlowych
  • dymka
  • oliwa z oliwek
  • sól, pieprz do smaku
  • czarne oliwki - nie widać na zdjęciu, bo dorzuciłam je w trakcie konsumpcji, jak sobie o nich przypomniałam ;)

Liście sałaty myjemy i siekamy, awokado obieramy i siekamy, pomidorki kroimy na pół.
Dymkę kroimy w piórka.
Wrzucamy wszystkie składniki do miski, skrapiamy oliwą, spożywamy od razu.

PODOBNE POSTY

8 komentarze

  1. Ja jestem trochę nieufna do wszystkich tzw. superfood . Przypuszczam, ze mają duże znaczenie dla zdrowia ale moim zdaniem momentami te wiadomości są przesadzone. A za jakiś czas naukowcy zmieniają zdanie i to co było super zdrowe teraz takie nie jest lub odwrotnie.
    Ale sałatka fajnie wygląda, tak świeżo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też nie mam pierdolca na tym punkcie. Jem przede wszystkim to co mi smakuje.

      Usuń
  2. Takie proste, a nigdy bym na to nie wpadła... Na pewno zrobię, chciałabym częściej jeść awokado, a różnie z tym wychodzi, bo nie mam pomysłów na jego wykorzystanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja muszę zrobić kiedyś w końcu wegańskie brownie z awokado. Tak z ciekawości.

      Usuń
  3. Kurcze, ja chyba nie potrafię kupić dobrego awokado. Podchodziłam do niego kilka razy, ale zawsze lądowało w koszu, bo było koszmarnie gorzkie :(

    OdpowiedzUsuń

Nie zamierzam tolerować złośliwości i chamstwa,
takie komentarze będą usuwane.
Proszę o wykazanie się kulturą osobistą, dziękuję.